Horní menu

27. 4. Jaroslav

Zítra: Vlastislav
Drobečková navigace

Úvod > Obec > Znak a vlajka obce

Znak a vlajka obce

Historie vzniku znaku a vlajky obce Samopše 

Znak má tuto podobu: "Stříbrným vlnitým sníženým zúženým břevnem zeleno-červeně dělený štít. Nahoře pět zlatých špaldových klasů, dole stříbrné uťaté lekno."

Samosprávnou obec Samopše dnes tvoří úředně 4 místní části, Mrchojedy, Přívlaky, Samopše a Talmberk, avšak v obci samé se rozlišuje jako sídelně samostatná ještě jedna část, a to Budín. Celkově se tedy jedná o 5 částí obce v rámci 2 katastrálních území, jimiž jsou Samopše a Talmberk, přičemž k prvnímu katastrálnímu území se počítají všechny ostatní části obce, což ostatně odpovídá také historickému Stabilnímu katastru v rámci panství Sázava, zatímco druhé katastrální území historicky náleželo k sousední obci Čekanov v rámci panství Rataje.

Historické obecní pečeti nejsou doloženy, když archivní fondy Národního archivu v Praze z 19. století, u nichž lze očekávat případné užití vesnických pečetí, dokládají pouze otisky pečeti a razítka uvedených panství Sázava a Rataje.

Návrh znaku tak při absenci historické pečetní symboliky reflektuje především název obce, který umožňuje konstituci v kontextu komunální heraldiky České republiky zcela originálního mluvícího znamení v podobě ve znacích českých obcí dosud neužité figury špaldového klasu.

Jméno "Samopše" totiž znamená právě tolik, co starší označení pro špaldu jakožto specifickou odrůdu u pšenice.

Špaldový klas je v návrhu znaku přítomen v počtu 5, který odpovídá 5 sídelním částem obce. 

Kromě základní obecné znakové figury pětice špaldových klasů obsahuje návrh znaku také heroldský figurální motiv sníženého vlnitého dělení štítu pomocí vlnitého břevna, jež vykresluje polohu obce na obou březích řeky Sázavy a připomíná rovněž v historické literatuře uváděné historické mlýny na území dnešní obce, a obecnou figuru leknového listu s uťatým stonkem jakožto derivát erbu pánů z Talmberka, který připomíná zříceniny hradu Talmberka. 

Návrh vlajky obce představuje proporčně modifikované doslovné opakování znaku: "List tvoří tři vodorovné pruhy, zelený, bílý vlnitý pěti vrcholy a čtyřmi prohlubněmi a červený, v poměru 10:1:5. V zeleném pruhu pět žlutých špaldových klasů. V červeném pruhu bílé uťaté lekno. Poměr šířky k délce je 2:3.

Znak

Vlajka